apartments

W poszukiwaniu dachu nad głową – zmiana miejsca zamieszkania

Po zdobyciu nowej pracy jednym z głównych wyzwań, jakie staje przed nami, jest znalezienie miejsca zamieszkania. Niestety zmiana miejsca zamieszkania może okazać się obecnie bardzo nieprzyjemny ze względu na wysokie ceny najmu, z jakimi z pewnością się spotkamy. Niezależnie od miasta w Polsce, do którego trafimy, zauważymy znaczący wzrost cen tej usługi. Jeśli ktoś jest zainteresowany przyczynami takiego stanu rzeczy, zapraszamy do naszego artykułu nt inflacji – /link/. Tymczasem teraz skupmy się na tym, jakie mamy możliwości. Posortowaliśmy je wg cen, rosnąco.

Zmiana miejsca zamieszkania – mieszkanie pracownicze

To chyba najtańsza opcja dostępu do powierzchni mieszkalnej, niestety nie zawsze dostępna. Niektórzy pracodawcy, w tym przede wszystkim agencje pracy, oferują swoim pracownikom mieszkania pracownicze. Ze względu na niską cenę takich mieszkań można uznać to za dodatek do pensji. Podstawowym minusem takiego rozwiązania są warunki, w jakich będziemy mieszkać. Przede wszystkim nie jest to opcja dla osób, które preferują samotniczy tryb życia. Mieszkanie pracownicze udostępniane jest najczęściej kilku pracownikom, także dla niektórych osób może stanowić to pewien dyskomfort. Jeśli jednak towarzystwo innych osób w naszym mieszkaniu nie stanowi dla nas problemu, a do tego zależy nam na niskiej cenie, warto wziąć pod uwagę takie rozwiązanie. Koszt to zwykle 200-300 zł miesięcznie.

Zmiana miejsca zamieszkania – wynajem pokoju – akademik.

Mało popularna forma wynajmu, często niedostępna. Akademiki to budynki mieszkalne należące zwykle do uczelni wyższych i przeznaczone są dla studentów. Jednak jeśli w ciągu roku uczelni nie uda się zapełnić chętnymi studentami wszystkich swoich mieszkaniowych zasobów, oferta wynajmu kierowana jest również do pozostałych osób. Dostępność takich miejsc jest mocno ograniczona. Przede wszystkim na terenie miasta, w którym chcemy zamieszkać, musi znajdować się uczelnia wyższa, najlepiej państwowa. Standard uczelnianych budynków jest bardzo zróżnicowany. Za wyższą cenę dostępne są oczywiście samodzielne pokoje jednoosobowe, te tańsze zwykle współdzielić będziemy z innymi lokatorami. Pytanie też, czy studencka atmosfera będzie nam odpowiadać.

Zmiana miejsca zamieszkania – wynajem pokoju – rynek komercyjny.

Jeśli kwestię mieszkania chcemy rozwiązać w pełni samodzielnie i niezależnie od naszego zleceniodawcy, rozważmy też wynajem pokoju na komercyjnym rynku mieszkaniowym. Właściciele kilkupokojowych mieszkać przeznaczają czasem na wynajem niezależne pokoje. Tutaj znowu pojawia się dyskomfort wynikający z towarzystwa obcych osób w naszym mieszkaniu. W zamian jednak zaproponowana nam cena wynajmu nie powinna przekroczyć 700-800 zł. Oczywiście wszystko zależy od lokalizacji mieszkania oraz jego standardu. Oferty związane ze zmianą miejsca zamieszkania na rynku komercyjnym znajdziemy w agencjach nieruchomości. Wiąże się to z dodatkową opłatę. Bardzo łatwo poradzimy sobie jednak sami, szukając ofert np. przez Internet. Polecamy zajrzeć na stronę https://www.otodom.pl/pl/wyniki/wynajem/pokoj/cala-polska , może się okazać pomocna.

Zmiana miejsca zamieszkania – wynajem.

Zmiana miejsca zamieszkanie na samodzielne mieszkanie? To duży komfort i … wysoka cena. Ta propozycja kusić nas będzie najbardziej ze względu na pełną swobodę i niezależność. Niestety relatywnie wysokim kosztem. Przykładowo na terenie Gliwic koszt wynajmu mieszkania 2-pokojowego nie będzie niższy niż 2 tys zł. Jak zawsze, wszystko zależy od lokalizacji mieszkania oraz jego standardu. Przykra niespodzianka czeka nas już na samym początku. Właściciel mieszkania z pewnością oczekiwać będzie od nas kaucji, najczęściej w kwocie jednomiesięcznego czynszu. Zwrot kaucji otrzymamy dopiero po wyprowadzce. W przypadku wynajmu mieszkania warto też zwrócić uwagę na formę wynajmu zapisaną w naszej umowie.

Najczęściej oferowany wynajem mieszkań osób prywatnych to wynajem okazjonalny. Taka forma oznacza, iż właściciel mieszkania będzie oczekiwał od nas podania alternatywnego adresu, pod który będziemy mogli się wyprowadzić w przypadku wypowiedzenia umowy. To forma zabezpieczenia dla właścicieli mieszkań. Ma to związek z dosyć restrykcyjnymi przepisami prawnymi związanymi z wynajmem tradycyjnym. Właściciel mieszkania oferujący wynajem tradycyjny może mieć problem z wypowiedzeniem umowy wynajmu nawet w przypadku lokatorów rażąco łamiących warunki umów. Ta teoretyczna troska ustawodawcy o interes najemców skłania właścicieli mieszkań do okazjonalnej formy wynajmu.

Poza powyższymi sposobami na zapewnienie sobie dachu nad głową są jeszcze takie jak wnioskowanie o przydzielenie mieszkania komunalnego (z zasobów gminy). Również wynajem instytucjonalny (od firm, których przedmiotem działalności jest wyłącznie wynajem nowo wybudowanych mieszkań) oraz oczywiście zakup własnego mieszkania. Sposoby te są jednak zdecydowanie mniej dostępne, wiążą się często z dużą biurokracją, czy koniecznością uzyskiwania wyższych dochodów przez dłuższy czas. Analizę tych sposobów na dostęp do mieszkania odpuścimy, by nie zrazić szukających pracy do zapału by zmienić miejsce zamieszkania.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *