Proces legalizacji pobytu oraz pracy cudzoziemców w Polsce w ostatnich latach bardzo się skomplikował. Gąszcz ustaw, zmian oraz nowelizacji dotyczących przebywania oraz pracy osób spoza naszego kraju nie jest niczym strasznym dla działu legalizacji w naszej firmie. Chcielibyśmy Wam opisać po krótce aktualne obowiązujące zasady legalnego pobytu cudzoziemców w Polsce. Obywatele krajów trzecich, czyli osoby nie będące obywatelami UE, UEFTA czy Szwajcarii mogą legalnie wjechać do Polski na podstawie ważnego dokumentu podróży oraz dokumentu pobytowego, a są nimi:
- Wiza
- Ruch bezwizowy
- Karta pobytu (zezwolenie pobytowe)
- Stempel z Urzędu Wojewódzkiego
Proces legalizacji pracy – wiza
Wiza jest jednym z dokumentów wymaganych do przekroczenia granicy. Wyróżniamy dwa rodzaje wiz:
– Wiza Schengen (C) uprawnia do wjazdu do krajów strefy Schengen przez 90 dni w 180 dniowym okresie.
– Wiza krajowa (D) uprawnia do wjazdu i pobytu w Polsce przez okres wskazany na wizie – wydawana jest maksymalnie na 1 rok. Uprawnia ona do poruszania się po krajach strefy Schengen w okresie 90 dni w ciągu 180 dni, w okresie ważności wizy.
Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 19.04.2019 r. w sprawie wiz dla cudzoziemców wyróżnia rodzaje wiz krajowych.
Proces legalizacji pracy – ruch bezwizowy
Ruch bezwizowy najprościej mówiąc jest to pobyt, który nie może przekroczyć 90 dni w ciągu 180 dniowego okresu. Ruch bezwizowy uprawnia Cię do podjęcia pracy. Jeżeli masz zamiar zostać w Polsce dłużej niż 90 dni masz dwie opcje. Pierwsza, możesz uzyskać wizę (co wiąże się z wyjazdem z Polski). Druga, możesz złożyć wniosek na pobyt czasowy (kartę pobytu). Wniosek na kartę pobytu należy złożyć najpóźniej w ostatni dzień Twojego legalnego pobytu w Polsce. Polska jest krajem, który ma podpisane umowy o ruchu bezwizowym. Lista tych Państw znajduje się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Proces legalizacji pracy – karta pobytu
Karta pobytu, czyli zezwolenie na pobyt czasowy udzielane jest cudzoziemcowi na jego wniosek. Co za tym idzie to Ty jesteś jedyną stroną w tym postępowaniu. Wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy składasz osobiście najpóźniej w ostatnim dniu Twojego legalnego pobytu w Polsce. Tym zagadnieniem zajmiemy się szczegółowo w osobnym artykule.
Proces legalizacji pracy – stempel w paszporcie
Stempel w paszporcie otrzymujesz w Urzędzie Wojewódzkim po złożeniu wniosku na pobyt czasowy, który nie zawiera braków formalnych. Taki stempel daje Ci prawo do legalnego pobytu oraz legalnej pracy tylko i wyłącznie w Polsce. Pod warunkiem posiadania podstawy do wykonywania pracy legalnie.
Nie posiadając stempla w paszporcie nie możesz legalnie pracować. Dlatego też stempel jest potwierdzeniem dla pracodawcy, że swój wniosek złożyłeś w terminie. W następnym artykule zajmiemy się omówieniem bardziej szczegółowo zezwoleń na pobyt czasowy oraz zezwoleń na pracę.
Pamiętaj, że każde dokumenty cudzoziemca dział legalizacji rozpatruje indywidualnie. Każdy obcokrajowiec ma inną sytuację i nie ma tak naprawdę jednego uniwersalnego podejścia do legalizacji pobytu i pracy.