podatek pit

Podatek pit – prawdy i mity (cz. II)

Po zapoznaniu się z poprzednim artykułem na temat podatku PIT, wszyscy wiemy już, że podatek trzeba płacić, wszyscy wiemy już, dlaczego należy go płacić i dlaczego możemy być z tego powodu zadowoleni:)

Wyjaśniliśmy sobie wcześniej, że część podatku PIT staje się przychodem samorządu np. miasta. Pytanie jeszcze, którego? Wyobraźmy sobie taką sytuację – jesteśmy zameldowani w Katowicach, bo w tym mieście zamieszkaliśmy tuż po przyjeździe do Polski na stałe. W międzyczasie przeprowadziliśmy się do mieszkania naszego partnera w Bytomiu i mieszkamy wspólnie do dziś. Jesteśmy zatrudnieni w agencji pracy Zyx Solution, która swoją siedzibę ma w Gliwicach, ale pracę faktycznie wykonujemy w fabryce w Zabrzu. Gdzie zatem powinien trafić nasz podatek dochodowy? Choć sytuacja wydaje się skomplikowana, wg generalnej zasady nasz podatek trafić powinien do urzędu skarbowego zgodnego z miejscem naszego zamieszkania. W tym przypadku – do urzędu skarbowego w Bytomiu. Bardzo często ludzie mylnie wysyłają swoje deklaracje podatkowe np. do urzędów zgodnie z miejscem zameldowania. Za taką pomyłkę nie poniesiemy żadnych konsekwencji, jednak, dla spokoju sumienia, trzymajmy się generalnej reguły o miejscu zamieszkania.

Wpływy z podatku PIT są bardzo ważnym elementem budżetów naszych miast, dlatego zdarza się, że zaciekle konkurują one ze sobą tak, by zachęcić nas do wysyłki deklaracji podatkowej właśnie do nich. Konkurencja jest na tyle zaciekła, że są przypadki organizowania losowań wśród podatników, w ramach których wygrać można samochody czy nawet mieszkania. Jak już wyjaśniliśmy wcześniej, podatek PIT płacić powinny wszystkie osoby uzyskujące swoje
dochody w Polsce.

Jest jednak grupa społeczna, która jest całkowicie zwolniona z opłacania podatku dochodowego. To osoby młode, które nie przekroczyły jeszcze 26 roku życia. Państwo zdecydowało o zwolnieniu młodych ludzi z obowiązku opłacania podatku, by zapewnić im łatwiejszy początek aktywności zawodowej. W wielu przypadkach osoby młode uzyskują niższe dochody niż pracownicy z dłuższym stażem pracy. Potrzeba usamodzielnienia się młodych osób, niższe wynagrodzenia wynikające z małego doświadczenia zawodowego – to główne przesłanki wprowadzenia tego przywileju.

Dosyć dyskusyjny może wydawać się moment, kiedy tracimy prawo do zwolnienia z podatku. Gdy zbliżamy się do ukończenia 26 roku życia nasze dochody mogą odczuwalnie spaść, ze względu na fakt, że pracodawca rozpocznie potrącanie podatku dochodowego. Warto wcześniej przygotować do tego momentu nasze domowe budżetu. I tutaj ważny szczegół – bardzo istotny jest nie tyle okres, w jakim wykonujemy pracę, a moment otrzymania wynagrodzenia. Dla przykładu – Pan. X pracuje w agencji pracy Zyx Solution i wynagrodzenie za pracę otrzymuje zawsze 10. dnia kolejnego miesiąca. Za pracę wykonaną w styczniu, wynagrodzenie otrzymał 10. lutego. Pan X ukończył w roku 2023 26. rok życia, a urodziny obchodził 6. lutego. Czy wynagrodzenie za pracę wykonaną w styczniu, a wypłacone 10. lutego, powinno zostać obciążone podatkiem PIT? Tak! Chociaż pracę w styczniu wykonywał jeszcze jako 25-latek, to wynagrodzenie otrzymał już jako 26. latek. W związku z tym, wynagrodzenie naliczone zostanie uwzględnieniem podatku dochodowego. Będzie zatem stosownie niższe. Chociaż moment, kiedy okiem ustawy o podatku PIT przestajemy być osobami młodymi ma miejsce tylko raz w życiu, warto o tym pamiętać, by start w dorosłość nie rozpoczął się od niemiłej niespodzianki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *